Güney Kıbrıs Gezilecek Yerler

Türkiye, Yunanistan ve Birleşik Krallık’ın garantörlüğü altında bulunan resmi adı ile Kıbrıs Cumhuriyeti’nin güney kısmında bulunan Güney Kıbrıs gezilecek yerler bakımından zengin bir destinasyondur.

Yazı Başlıkları

Baf

Kıbrıs Adası’nın güneybatı kısmının en uç noktasında bulunan Baf, küçük bir sahil şerididir. Pek çok tarihi yapıya ev sahipliği yapar. Güney Kıbrıs gezilecek yerler arasında yer alan Baf, Dionysos Evi, Paphos Hisarı, Kral Mezarları gibi tarihi yapıları ile her yıl pek çok ziyaretçiyi ağırlar. Plajları ve doğal güzellikleri ile ünlü Baf, Güney Kıbrıs gezi listenizde mutlaka olması gereken yerlerin başında gelir.

Lefkoşa

Güney Kıbrıs gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip olan Lefkoşa aslında hem Güney Kıbrıs’ın hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkentidir. Şehir, Yeşil Hat denilen bir çizgi ile ikiye bölünmüştür. Ara bölgede ise Birleşmiş Milletler güçleri bulunmaktadır.

Larnaka

Kıbrıs Adası’nın güneydoğu kısmında bulunan ve Güney Kıbrıs gezilecek yerler arasında olan Larnaka, İskele adı ile de bilinir. Şehrin tarihi geçmişi uzun yıllar öncesine dayandığından pek çok kalıntıya sahiptir. Yaz aylarında sahil şeridinin güzelliği nedeniyle binlerce turisti ağırlamaktadır. Hala Sultan Tekkesi, Larnaka Arkeoloji Müzesi Aziz Lazarus Kilisesi, Larnaka Tuz Gölü, Faneromeni Kilise ’si en önemli gezilecek yerleridir.

Limasol

Güney Kıbrıs’ın en güneyinde bulunan Limasol, liman ve turizm merkezi olarak öne çıkar. Fasouri Watermania Su Parkı, Kourion Antik Kenti, Kolossi Kalesi, Limassol Marina, Limassol Hayvanat Bahçesi seyahat severlerin en fazla ilgi gösterdiği alanların başında yer alır. Ayrıca Limasol şarapları ile de ünlüdür.

Güney Kıbrıs Gezilecek Yerler
Ayia Napa

Ayia Napa

Özellikle gece hayatı ile ünlü bu Güney Kıbrıs şehri tam bir turistik şehirdir. Şehire adını veren Aya Napa Manastırı ve Thalassa Müzesi ziyaret edilebilecek tarihi yerlerdir.

Protaras

Güney Kıbrıs gezilecek yerler arasında olan Protaras Ayia Napa şehrine yakın bir konumdadır. Gece yaşamı ile ünlü şehirde yaklaşık 10 km’lik bir gezi yolu bulunmaktadır.

Güney Kıbrıs Gezilecek Yerler
Konnos Plajı

Konnos Plajı

Güney Kıbrıs’ın en güzel ve hareketli plajı olarak bilinen Konnos Plajı yaz aylarında deniz turizminin en gözde alanı olmaktadır. Çevresinde kafe ve aktivite alanları bulunan plaj Güney Kıbrıs gezilecek yerler arasındadır.

Akamas Yarımadası Milli Parkı

Güney Kıbrıs’ın kuzeybatı ucunda bulunan Akamas Yarımadası Milli Parkı 230 kilometrekarelik bir alan üzerine kuruludur. 168 tür kuş, 20 tür sürüngen, kelebek türleri ve bitki türlerinin bulunduğu parkın içinde bir camii ve kilise de bulunmaktadır.

 

 

Afyonkarahisar Gezilecek Yerler

Afyonkarahisar gezilecek yerler konusunda ziyaretçilere güzel seçenekler sunabilen bir şehirdir. Bu şehirde ziyaret edilebilecek...

Alan Adı ve Hosting’in Güvenilir Adresi: Clouduck

Sektör içerisinde 2019 yılından bu yana aktif bir şekilde hizmetlerini sürdüren Clouduck markası 2021...

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler

Kahramanmaraş gezilecek yerler konusunda pek çok seçeneğe sahip bir ilimizdir. Hem doğal güzellikler hem...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz