Irak Gezilecek Yerler

Batı Asya’nın önemli ülkeleri arasında yer alan Irak tarih ve kültürün harmanlandığı ülkelerden biridir. Irak gezilecek yerler ülkenin tüm bu özelliklerini en ince detayına kadar gözlemleyebileceğiniz yerlerden oluşmaktadır. Eski medeniyetlere ev sahipliği yapan Irak, topraklarındaki sanat eserleri ve tarihi yapılarla ön plana çıkıyor.

Irak Gezilecek Yerler Nereleridir?

İştar Kapısı

Mezopotamya uygarlıklarından günümüze ulaşan İştar Kapısı, Irak gezilecek yerler listesinin başında gelir. Yaklaşık 12 metrelik bir yüksekliğe sahip kapı, büyüklüğü ve görkemli duruşu ile göze çarpar. Zaman içerisinde toprağa gömülen ve kaybolan İştar Kapısı, kazı çalışmaları sonucu 1902 yılında gün yüzüne çıkarılmıştır.

Erbil Kalesi

Dünyanın en eski yerleşim yeri olduğu iddia edilen Erbil Kalesi, Irak’a gelen ziyaretçilerin ilk uğradıkları yerlerden biridir. 2014 yılında Dünya Mirası Listesi’ne giren kale, Erbil şehrinin tam ortasında yer alır. Sağlam yapısı sayesinde yıllar geçse de ayakta durmayı başaran kale, yerden 25 metre yüksekliğe kuruludur. İçerisinde ev, müze ve el sanatları merkezinin bulunduğu Erbil Kalesi, Irak gezinizde görmenizi tavsiye edeceğimiz yerler arasında yer alıyor.

Babil Kulesi

Dünyanın yedi harikasından biri sayılan Babil Kulesi, Tanrıya ulaşma amacıyla inşa edilmiş. Kule, 90 metre yüksekliğinde ve 90 metre genişliğindedir ve 7 kattan oluşmaktadır.

Irak Ulusal Müzesi

Irak’ın başkenti Bağdat’ta yer alan Irak Ulusal Müzesi, Mezopotamya uygarlıklarına dair pek çok eseri sergiliyor. 1926 yılında kurulan müzede tarihsel dönemlere göre ayrılan 20 salon bulunuyor. Hemen belirtelim, maalesef müze yakın dönemde oldukça fazla zarar görmüştür.

Irak Gezilecek Yerler
Ur Zigguratı

Ur Zigguratı

Zi Kar bölgesinde konumlanan Ur Zigguratı, Erken Tunç Çağına denk gelen M.Ö. 21. yüzyılda inşa edilmiştir ve 2880 metrekarelik yüzölçümüne yayılmıştır. Irak’ın en iyi korunmuş tapınakları arasına giren Ur Zigguratı, günümüzde de popülerliğini sürdürmektedir.

İmam Ali Türbesi

Necef kentinde bulunan İmam Ali Türbesi, İslam dinine bağlı Müslümanlar için kutsal sayılan yerlerdendir. 977 yılında inşaatı tamamlanan türbe, bir yangın sonucu tahrip olmuştur. Bu nedenle 1500 yılından sonra Safevi Şahı 1. İsmail tarafından yeniden yaptırılmıştır.

Samarra Ulu Camii

Mütevekkiliye Camii ismiyle de anılan Samarra Ulu Camii, 848 yılında kurulmuştur. Camii, 40 metre yüksekliğinde ve 156 metre genişliğindedir. Irak’ın turistik mekanları denilince hemen akılda canlanan camii, Irak Savaşı sırasında tahrip edilmiştir.

Irak Gezilecek Yerler
Taq Kasra

Taq Kasra

Sasani Dönemi’nden kalan Pers Anıtı kalıntıları, Taq Kasra’yı oluşturur. Ctesiphon Kemeri adıyla da bilinen yapı, Salman Pak kasabasının yakınlarında yer alır. Dünyanın en büyük tuğla kemerlerinden biri olan Taq Kasra, turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir yapıdır.

Irak Gezilecek Yerler
Shanadar Park

Shanadar Park

Irak gezilecek yerler arasında yer alan ve çocuklar ile gerçekleştirilen seyahatlerde ziyaret edilebilecek park, Erbil Kalesi’ne oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Park içinde yeşil rekreasyon alanları hayranlık uyandırıcı bir modernlikle tasarlanmış.

Shanadar Park içinde yer alan sergi, mağara görünümü ile dikkat çekiyor ve içerisinde çağdaş sanat eserleri sergileniyor. Park haftanın 7 günü ziyaretçi kabul ediyor.

Afyonkarahisar Gezilecek Yerler

Afyonkarahisar gezilecek yerler konusunda ziyaretçilere güzel seçenekler sunabilen bir şehirdir. Bu şehirde ziyaret edilebilecek...

Alan Adı ve Hosting’in Güvenilir Adresi: Clouduck

Sektör içerisinde 2019 yılından bu yana aktif bir şekilde hizmetlerini sürdüren Clouduck markası 2021...

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler

Kahramanmaraş gezilecek yerler konusunda pek çok seçeneğe sahip bir ilimizdir. Hem doğal güzellikler hem...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz