Gümüşhane Gezilecek Yerler

Gümüşhane gezilecek yerler bakımından bu şehri ziyarete gelenlere birçok seçenek sunmaktadır. Şehir aynı zamanda ülkemizin en küçük yüz ölçümüne sahip olan şehirlerinden biridir. Karadeniz Bölgesi’nde yer almasına rağmen karasal iklimin etkisi altındadır. Bu nedenle kış dönemleri soğuk geçer. Dolayısıyla şehri gezmek için bahar ve yaz dönemleri daha ideal olur.

Şehre seyahat etmek isteyenler için Gümüşhane gezi rehberi önerilerini sizler için derledik.

Gümüşhane Gezilecek Yerler Önerileri

Gümüşhane Gezilecek Yerler
Kov Kalesi

Kov Kalesi

Yüzyıllar içinde farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Gümüşhane’de birçok kale bulunmaktadır. Şehir sınırlarında 16 tane kale vardır. Kov Kalesi’nin onarım çalışmaları 2008 yılı itibariyle tamamlanmıştır. Bu tarihten beri ziyarete açıktır.

Kalenin bulunduğu bölgede antik kent olduğu düşünülüyor. Atatürk Üniversitesi tarafından kale içinde ve çevresinde yapılan araştırmalar sonucunda Orta Çağ dönemi bulgularına rastlanmıştır.

Torul Cam Teras

Torul Kalesi’nin, Orta Çağ döneminde inşa edildiği biliniyor. Kaleye yakın mesafede yer alan cam teras ise yerden 240 metre yüksekliğe sahiptir. Aynı anda 950 kişiye kadar taşıma kapasitesi bulunan teras, manzarasıyla görenleri kendine hayran bırakır.

Karaca Mağarası

Gümüşhane gezilecek yerler denildiği zaman çok kişinin aklına Karaca Mağarası gelir. Bu mağara aynı zamanda şehir turizmine de büyük katkıda bulunur. Giriş kısmı son derece dar olan mağara, iç kısımlara doğru genişler. Toplam beş adet salondan meydana gelen Karaca Mağarası’ndaki tüm salonlar birbirine bağlıdır. Kışın sıcak, yazın ise soğuktur.

Gümüşhane Gezilecek Yerler
Tomara Şelalesi

Tomara Şelalesi

Seydibaba Köyü sınırları içinde yer alan Tomara Şelalesi, doğal güzellikleri görmek isteyen seyahat severlerin en fazla ziyaret ettiği yerlerden biridir.

Bölgede farklı türlerden ağaçlar bulunmaktadır. 25 metre yüksekliğe sahip olan şelale, özellikle yaz aylarında serinletici ve ferah havası ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biri olduğu kadar yerel halk tarafından da sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Çevresinde bulunan tesisler sayesinde ailecek gidilebilecek bir alan olma özelliği taşır. Bölgede fotoğrafçılık, yürüyüş gibi aktivitelerin yanı sıra ATV ve bisiklet gibi etkinliklere de dahil olma şansınız vardır.

Limni Gölü Tabiat Parkı

Ulaşım açısından virajlı fakat son derece düzgün yollara sahip olan Limni Gölü Tabiat Parkı şehirde görmenizi tavsiye edeceğimiz noktalardan biridir. Park içinde çocuk oyun alanları, çardaklar, bungalov evler ve mesire alanı gibi pek çok aktivite ve konaklama alanı bulunuyor. Üstelik tabiat parkında değişik bitki ve kuş türlerini de gözlemleyebiliyorsunuz.

Zigana Yaylası

Zigana Yaylası, şehrin kayak merkezi olarak da tabir edilir. Üstelik hem yaz hem de kış dönemlerinde kayak yapma imkanı vardır. Yaz aylarında çim kayağı yapılan yaylada, kış aylarında ise kayak turizmi yapılır. Yayla, aynı zamanda Limni Gölü Tabiat Parkı’na da oldukça yakın mesafededir.

Gümüşhane Gezilecek Yerler
Krom Vadisi

Krom (Kromni) Vadisi

Maden kaynakları açısından zengin olan vadinin, bundan yüzyıllar öncesinde binlerce sayıda insana ev sahipliği yaptığı yapılan çalışmalar sonucu tespit edilmiştir. Gümüşhane gezilecek yerler arasında yer alan vadi içinde 15 tane kilise, kemer köprü, şapel ve Nanak köyü kalesi bulunuyor.

Yeni Trend Agro Turizm Nedir? Örnekleri Nelerdir?

Metal ve beton yığınları arasında sıkışıp kalan insanların doğaya kaçış noktası Agro turizm, her...

Tunceli Gezilecek Yerler

Tunceli gezilecek yerler tarihi ve doğal güzellikler ile doludur. Kısa bir gezi rehberi tadında...

Afyonkarahisar Gezilecek Yerler

Afyonkarahisar gezilecek yerler konusunda ziyaretçilere güzel seçenekler sunabilen bir şehirdir. Bu şehirde ziyaret edilebilecek...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Önceki İçerikKırşehir Gezilecek Yerler
Sonraki İçerikIrak Gezilecek Yerler