doğa gezilerigezilecek yerlerkamp alanlarıSeyahat TüyolarıKonaklama
DOLAR
32,7682
EURO
35,0901
ALTIN
2.459,44
BIST
10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Pazartesi Açık
30°C
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
30°C
Perşembe Az Bulutlu
29°C

Papua Yeni Gine nasıl bir ülkedir?

Papua Yeni Gine nasıl bir ülkedir?
16.04.2022
0
A+
A-

Günümüzün en fazla merak edilen ve hakkında detaylı olarak bilgiler alınmak istenen ülkelerden biri de Papua Yeni Gine ülkesidir. Dünyanın en az gelişmiş ülkelerinden biri olan ülke çalkantılı geçmişi ile bilinen ülkelerdendir. Dolaysıyla halen iç çekişmelerin yaşanabildiği bu ülke geçmişindeki olumsuzluklar sebebiyle oldukça yavaş bir biçimde gelişim gösterebilmiştir. Ülkemizle de pek güçlü bağları bulunmayan Papua Yeni Gine ayrıca dünya politik arenasından en az söz sahibi olabilen ülkeler arasında yer almaktadır. 800 tane dilin konuşulduğu ülkede hayatın yaklaşık 10 bin yıl kadar önce başladığı araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Papua Yeni Gine nasıl bir ülkedir? Ülkenin genel özellikleri

 • Okyanusya kıtasında yer alan bağımsız bir ülkedir.
 • Ülkenin doğu bölümü çöl ve çevre adaları ile çevrilidir. Batı bölümü ise Endülüs ülkesine ait olmaktadır.
 • Dünya genel nüfusu kıyaslamasına göre ülkenin nüfusu ortalama olarak 7.776.115 civarıdır. Dolaysıyla bu açıdan dünyanın en küçük ülkeleri arasında yer almaktadır.
 • Ülkenin güney ve iç bölümlerinde Papuanlılar, kuzey ve doğu bölümlerinde Malezyalılar, batı bölümünde Pigmenler ve az miktarda Avusturyalılar ve Polinezyalılar ve güney kısmında ise Çinliler yer almaktadır.
 • Ülke halkının büyük çoğunluğu yerel inanışlara sahiptirler.
 • Ülkenin başkenti Port Mores by’dir.
 • Papua Yeni Gine ülkesinin en belirgin özelliklerinden biri de yalnızca bir tek dili değil birçok dilleri kullanmasıdır. Dolaysıyla ülkenin resmi dilleri oldukça fazladır. Ülkede ingilizce, Tok Pisin, Hini ve Motu gibi diller kullanılmaktadır.
 • 1 Aralık 1973 tarihinde özerk konuma kavuşan Papua Yeni Gine ülkesi 16 Eylül 1975 tarihinde tam bağımsızlığını kazanmıştır. Tam bağımsız olduktan sonra anayasasını kurmuş ve ülke halen anayasa monarşi sistemi ile yönetilmektedir.

Toplamda 462,840 kilometre karelik yüz ölçümüne sahip olan Papua Yeni Gine ülkesinin belirgin özelliklerinden biri de kişi ülkede başına düşen milli gelirin düşük olmasıdır. Dolaysıyla Papua Yeni Gine ülkesinde kişi başına düşen milli gelir yalnızca 2.418 Amerikan dolarıdır.

Para birimi Papua Yeni Gine kinası olan ülkenin belirgin özelliklerinden biri de ülkenin ekvatora yakın bir konumda yer alması sebebiyle ekvatoral iklime sahip olmasıdır. Dolaysıyla yalnızca 2 mevsim görülmekte ve her iki mevsim de sıcak ve nemli geçmektedir. Ülkede oluşan sıcaklık değerleri ise 25 derece ila 28 derece arasında değişmektedir.

Ülkenin kıyı ve dağlık bölümlerinde yağış görülebilmektedir. Ülkede meydana gelen yıllık yağış miktarı ise ortalama olarak 2540 milimetredir.

Ekonomisi

Papua Yeni Gine ülkesinin genel özellikleri hakkında sizlere gerekli bilgileri sunduktan sonra şimdi de bu ülkenin ekonomisi hakkında bilgileri sunalım. Papua Yeni Gine ülkesinin ekonomisinin büyük bir kısmı tarıma dayanmaktadır. Ayrıca ülkede hayvancılık ve balıkçılık alanlarında da gelişmeler görülmektedir.

Dış ihracatında daha çok kahve, çay, kuku, orman ürünleri, meyve ve sebze ve balık ihraç etmektedir. Dış ülkelerden en fazla ithal ettiği ürünlerin başında ise ağır makinalar ve çeşitli taşıtlar ithal etmektedir. Ülke ekonomisi incelendiğinde dış ticaretini oldukça sınırlı sayıda ülke ile yaptığı görülmektedir. Bu ülkelerden bazıları; Almanya, Japonya, Avusturalya ve Amerika Birleşik Devletleri olarak sıralanmaktadır.

Dünyanın en az turist çeken yerlerinden biri olan ülke aslında bir çok tabiat güzelliğine sahiptir ancak Gine Pasifik Ateş Çemberi adlı fay hattında yer aldığı için büyük depremler yaşamaktadır.

 

 

Yorumlar

 1. İbrahim ASLAN dedi ki:

  Birçok tabiat güzelliğine sahip olmasına yüzde yüz katılıyorum.