Lale Cenneti Emirgan Korusu

Emirgan Korusu, İstanbul’da Emirgan ve İstinye semtleri arasında olan en önemli yeşillik alanlarından biridir. Korunun etrafı yüksek duvarlarla çevrili olup birçok kişinin hafta sonlarında nefes almak için kaçtığı bir noktadır.

Emirgan Korusu’nda her yıl Nisan ayında Lale Festivali düzenlenir ve çeşitli aktiviteler yapılır. Özellikle İstanbul’da yaşayanların hafta sonu kaçış noktası olan koru, özellikleri açısından da İstanbul’un gezilecek yerleri arasında yer alır.

Lale Cenneti Emirgan Korusu
Lale Cenneti Emirgan Korusu

Emirgan Korusu Özellikleri

Laleleri ve tabiat güzelliği ile dikkat çeken koru içerisinde yer alan köşkler tarihi ve mimari açılardan da önemlidir. Koru, 42 bin hektar büyüklüktedir. Özellikle bahar ve yaz ayları Emirgan Korusu içinde yapılan Lale Festivali açısından hareketlilik içerisindedir

Emirgan Korusu’nda 3 köşk vardır. Sarı Köşk, Pembe Köşk, Beyaz Köşk. Her bir köşk birbirinden anlamlı ve güzel motiflere sahiptir. Pembe Köşk tam anlamıyla Osmanlı mimarisini tanımlayacak şekilde yapılmıştır. Bir dönem burası paşaların seyir mekanı olarak kullanılmıştır. Motifler natüralist çalışmalar kapsamında olup çiçek motiflerinin ağırlığını taşımaktadır.

Emirgan Korusu boğaz manzaralı bir korudur. Yeşile doyulabilecek, renkli çiçekler arasında ruhun zenginleştiği yerlerden biridir. Koru, 19.yy. da Padişah Abdülaziz tarafından Hidiv İsmail Paşaya verilmiştir. O da koru içerisinde 3 köşk yaptırmıştır. Köşkler isimlerini dış cephe renklerinden almaktadır.

Koru İçinde 120’den Fazla Bitki Türü Bulunuyor

Korusu içinde 120’den fazla bitki ve ağaç türü yaşam sürmektedir. Fıstık çamından başlayıp, Japon Kadife çamına uzanan ağaç çeşitleri yanında Ağlayan Çam, ladinler, Macar Meşesi, Köknar türleri, Sedir Ağaçları, Sekoyalar gibi aralarında nadir bulunan türleri de koru içinde görmek mümkündür. Ayrıca, koru içinde iki tane de su göleti bulunmaktadır.

Emirgan Korusu

Lale Festivali

Lale Festivali her sene bahar ve yaz aylarında gerçekleştirilir. Bu dönemlerde çiçeklerin açması ile rengarenk görüntünün kazandırdığı zenginlik, her yıl Nisan aylarını İstanbul’da yaşayanlar için daha farklı hale getirmektedir. Festival için yüz binlerce lale ekilir.

Piknik Alanları

Koru içerisinde yer alan piknik alanları nedeniyle özellikle hafta sonları oldukça kalabalık oluyor. Mola vermek ve nefes alabilmek için sıklıkla ziyaret edilen koruda çocukların vakit geçirebilecekleri oyun alanları da bulunuyor.

 

Eşsiz Bir Tatil İçin En İyi 3 Tatil Köyü

Şehirlerin kalabalığından ve gürültüsünden bunalan tatilciler son dönemlerde tercihlerini lüks ve de konforlu tatil...

Hayaller Dükkanı Nişan Tepsileri

Nişan Tepsisi Modelleri ve Nişan Tepsisi Seçimi. Söz, isteme ve nişan tepsileri son yıllarda oldukça...

Fethiye’de Bir Rum Köyü Kayaköy

Kayaköy Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunuyor. Türkiye'de gezilmesi gereken köylerden biri olan köy, yerli ve...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz