Üsküdar Gezilecek Yerler – İstanbul

Kız Kulesi’yle, Kuleli Askeri Lisesi’yle, Beylerbeyi Sarayı’yla, Nakkaştepesi ve sokakları ile bir başkadır Üsküdar gezilecek yerler. İlçe, İstanbul’un kadim tarihini en fazla hissedebileceğiniz, dillere destan İstanbul Boğazı’nın nazlı güzelidir.

Üsküdar Gezilecek Yerler İçin 8 Tavsiye

1- Kız Kulesi: İstanbul’un eşsiz güzelliklerinden biri olan Kız Kulesi, Anadolu ve Avrupa manzarasının arasında Üsküdar Salacak’ın yaklaşık 200 metre açıklarında yer alır. Manzarası ile olduğu kadar hakkındaki hikayeleri ile de popüler olan kulenin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Yapılan araştırmalar M.Ö 341 yıllarını işaret ediyor olsa da yapım tarihi kesinleştirilmemiştir. Tarihi öneminin yanında İstanbul’un önemli bir eğlence/yaşam mekanıdır.

2- Nakkaştepe Millet Bahçesi: Üç köprüyü de gören noktaları bulunan Nakkaştepe Millet Bahçesi boğaz seyri için ideal bir noktadır. Nakkaştepe Millet Bahçesi’nin içerisinde kafeterya ve piknik alanları, yürüyüş için ve bisiklet sürüşü için özel yolları bulunmaktadır.

Üsküdar Gezilecek Yerler - İstanbul
Çinili Camii

3- Çinili Camii: 1640 yılında, Mahpeyker Vali Kösem Sultan tarafından inşa ettirilmiştir. Murat Reis Mahallesi’nde yer almaktadır. İçinde bulunan Külliye’nin hassa baş mimarı Kasım Ağa tarafından yapıldığı sanılmaktadır. Kare planlıdır ve tek kubbelidir. Mihrabının yan taraflarında çini kitabe kuşakları bulunur ve işçiliği hayranlık uyandırıcıdır

Üsküdar Gezilecek Yerler - İstanbul
Beylerbeyi Sarayı

4- Beylerbeyi Sarayı: Üsküdar gezilecek yerler arasında olan, yapımı ise beş sene süren Beylerbeyi Sarayı ilk zamanlarında bir konukevi olarak kullanılmıştır. Deniz kenarında konumlanan bu saray Üsküdar’da mutlaka görülmesi tavsiye edilen turistik yerlerdendir. Saray sahip olduğu set bahçeleri ve köşkleri ile dikkat çekicidir.

5- Selimiye Kışlası: Selimiye Kışlası’nın büyüleyici mimarisinin ardında dünyaca ünlü Krikor Balyan bulunmaktadır. Gerek mimarisi gerekse tarihi tanıklığı nedeniyle İstanbul gezi rotalarının vazgeçilmezlerindendir.

6- Hababam Sınıfı Müzesi: Yeşilçam’ın vazgeçilmez klasiği Hababam Sınıfı kapılarını ziyaretçilere Üsküdar’da açıyor. Bu başarılı yapımın çekimlerinin yapıldığı Adile Sultan Kasrı özellikle yerli turistler için bir cazibe merkezi.

7- Fethipaşa Korusu: Boğaz seyri zevkini tatmak için Anadolu Yakası’nda bir mekan arayanlar için Fethipaşa Korusu idealdir. Erguvanları ve eşsiz tarihi ile Üsküdar’a yolu düşenlerin buraya uğraması tavsiye edilir.

8-Çamlıca Tepesi: Filmlere konu olan ve 260 metrelik tepede yer alan Çamlıca Tepesi İstanbul manzarasını en iyi görebileceğiniz yerlerin başında geliyor. Tepede yer alan mekanlarda sabah kahvaltılarının ve akşam yemeklerinin manzara eşliğinde tadına doyum olmuyor.

Afyonkarahisar Gezilecek Yerler

Afyonkarahisar gezilecek yerler konusunda ziyaretçilere güzel seçenekler sunabilen bir şehirdir. Bu şehirde ziyaret edilebilecek...

Alan Adı ve Hosting’in Güvenilir Adresi: Clouduck

Sektör içerisinde 2019 yılından bu yana aktif bir şekilde hizmetlerini sürdüren Clouduck markası 2021...

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler

Kahramanmaraş gezilecek yerler konusunda pek çok seçeneğe sahip bir ilimizdir. Hem doğal güzellikler hem...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz